Haber

Muğla’da Çimento Fabrikası İnşaatına Karşı Adalet Nöbeti Sürüyor

ESMA TURAN

Muğla’daki çimento fabrikasına karşı çıkan bölge halkının ‘mahkeme bilirkişi raporuna rağmen yürütmeyi durdurma kararı henüz vermediği’ gerekçesiyle idare mahkemesi önünde başlattığı adalet nöbeti sürüyor. Deştin Çevre Platformu’ndan İsmail Şener, “Mahkemenin atadığı bilirkişi heyetinin ilk raporunda ‘bu bölgeye kesinlikle çimento fabrikası yapılamaz’ denmesine rağmen, tekrar ek rapor istendiğinde ek raporda belirtildi. Bilirkişi heyeti tarafından ‘buraya çimento fabrikası yapılamaz’ dedik ama 15 gün süre dolsa da İdare Mahkemesi’nin kararını açıklarken neyi, kimi beklediğini bilmek istiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan ilçesine bağlı Deştin Mahallesi sınırındaki Tekağaç mahallesinde yapımı devam eden çimento fabrikasına karşı köylülerin adalet nöbeti sürüyor. Vatandaşların ‘ÇED olumlu’ kararına karşı açtığı dava kapsamında 23 Şubat’ta bölgede bilirkişi tespiti yapıldı. Raporda ÇED raporunda eksiklikler olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi: fabrika kurulursa tarım alanları, Kazan Göleti ve barajlar olumsuz etkilenecek.

Mahkeme süreci sürerken inşaatın devam ettiğini ve Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin bilirkişi raporlarına rağmen yürütmeyi durdurma kararı vermediğini belirten bölge halkı 13 Temmuz’da adalet nöbeti başlattı. Bölge halkı dün akşam adliye önünde nöbetini sürdürdü.

“İDARE MAHKEMESİ NE BEKLİYOR?”

Deştin Etraf Platformu’ndan İsmail Şener şu açıklamayı yaptı:

“İsrarla ve inatla bir çimento fabrikası sürecinden geçiyoruz. Ne firmalar vazgeçiyor ne de biz vazgeçiyoruz. Çünkü yaptırmayacağız. Nedeni açık ve net. Bir bilimin bulguları doğrultusunda, uzman dedi ki , ‘Buraya çimento fabrikası yapılamaz.’ Sadece şirketin sahte ÇED raporu var.Bu doğrultuda Muğla’da mahkemeler, belediyeler, muhtarlar maalesef halka zarar vermeye hizmet ediyor.Biz bugün ‘Türkiye’de hakimler var’ demek, bu duyguyu yaşamak, ‘Muğla’da hakimler de var’ deyin Bilirkişi heyetinin atadığı bilirkişi heyetinin ilk raporunda ‘bu bölgeye çimento fabrikası yapılması kesinlikle imkansız’ denmesine rağmen, tekrar ek rapor istendiğinde, 15 günlük süre geçmesine rağmen bilirkişi heyetinin ‘buraya çimento fabrikası yapılamaz’ ek raporu, İdare Mahkemesi’nin açıklayacağı karar nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu