Ekonomi

Merkez Bankası yılsonu enflasyon iddiasını değiştirmedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu yılın ikinci enflasyon raporunu açıklıyor.

Kavcıooğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Küresel çekirdek enflasyondaki düşüş daha yavaş. Son dönemde bankacılık şubesinden kaynaklanan sıkıntılar gelişmiş ülkelerde finansal risklerin artmasına neden olmuştur.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının sağladığı likidite tabanları nedeniyle bilanço büyüklüklerindeki düşüş eğilimi kesintiye uğramıştır.

“BANKACILIK SEKTÖRÜ GÜÇLÜ”

Türk bankacılık segmenti, kendinden emin ve sağlam görünümünü koruyor.

Ülkemiz yüksek büyümesini verimlilik artışı ile ortalara doğru ilerletmeyi başarmıştır. Ülkemizin sanayi üretimi, gelişmekte olan ülke ortalamasının yaklaşık üç katı arttı.

Satın alma gücü paritesi açısından, Türkiye ekonomisi kişi başına düşen milli gelirde gelişmiş ülke seviyelerine güçlü bir şekilde yakınsıyor.

“İHRACAT DEPREM ÖNCESİ SEVİYEYE ULAŞTI”

Afet bölgesindeki tüketim harcamalarının öncü göstergeleri depremden sonra azalmakla birlikte son dönemde sarsıntı öncesi seviyelerinin üzerine çıkmıştır. Bu, deprem boyunca çok güçlü bir iyileşme eğilimine işaret etmektedir. Toplam ihracat deprem öncesi seviyelere ulaştı.

2023 yılının geri kalanı cari dengenin güçlendiği bir dönem olacaktır. Yüksek teknoloji, elektrik, yer altı zenginlikleri ve turizm kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlarımızın geri dönüşü ile 2030 yılına kadar olan süreçte mevcut istikrara kümülatif olarak yaklaşık 289 milyar dolar katkı sağlanacağı tahmin edilmektedir.

“Fiyat artışlarında ciddi bir yavaşlama var”

Enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerimiz fiyat artışlarındaki yavaşlamayı net bir şekilde teyit etmektedir. Son dönemde temel göstergeler, Ekim 2021’den bu yana kaydedilen en düşük seviyelere geriledi.

2022 yılı Temmuz ayı itibarıyla TL ticari kredi faiz oranları politika faiz oranımız ile uyumlu olarak yaklaşık 18 puan gerilemiştir. 10 yıllık TL menkul kıymet faiz oranları da Mart 2022’den bu yana düşüşe geçerek yaklaşık 15 puan geriledi.

“KREDİDE KOBİ PAYI YÜZDE 62’YE ÇIKTI”

Kararlılıkla sürdürdüğümüz ihtiyaç kredisi politikamızın aktifliği sayesinde 2021’in ilk çeyreğinde TL işletme kredilerinde yüzde 40’ın altında olan KOBİ’lerin payı, 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 43’e, yüzde 62’ye yükseldi. 2023’te yüzde

2023 yıl sonu için yüzde 22,3 ve 2024 yıl sonu için yüzde 8,8 olan enflasyon tahminimizi değiştirmedik.

Türk lirasındaki istikrarlı seyrin devam etmesiyle birlikte TL cinsinden ithalat fiyatları enflasyon varsayımlarımızı 2,3 puan azaltıcı etkide bulunmuştur. İddialarımızla uyumlu bir enflasyon patikasını desteklemek için liralaşma stratejimizin tüm araçlarını kullanmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu