Haber

G20 Zirvesi’nde ikili temaslar! Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE ve Brezilya devlet başkanlarıyla görüştü

Bu yıl Hindistan’ın ev sahipliğinde “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla düzenlenen 18. G20 Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı resmi karşılama töreniyle başladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende zirveye katılan liderleri tek tek karşıladı ve fotoğraf çektirdi. Tören kapsamında aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu cumhurbaşkanları “Liderler Alanı”nda bir araya geldi. Törenin ardından başkanlar zirve oturumlarına katılmak üzere kongre merkezine girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek Dünya” temasıyla düzenlenen günün ilk oturumuna da katıldı. Erdoğan, ilk oturumun ardından BAE Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile bir araya geldi.

ERDOĞAN İLK BAE DEVLET LİDERİ İLE GÖRÜŞTÜ

İlgili Makaleler

Oturumun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili temaslar kapsamında ilk olarak BAE Başkanı Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıda mevcut işbirliği alanlarının geliştirilmesine yönelik atılacak adımlar ile bölgesel ve küresel konular ele alındı. Toplantıda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Lideri İbrahim Kalın, İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Zafer Çubukçu da hazır bulundu.

ERDOĞAN, BREZİLYA DEVLET LİDERİYLE İKİNCİ GÖRÜŞME YAPTI

Erdoğan, görüşmenin ardından Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, Türkiye-Brezilya ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için atılabilecek adımlar tartışılırken, G20’ye üye iki önemli ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve küresel sorunlar hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek yıl G20 Başkanlığını üstlenecek Brezilya’ya başarılar dileyerek, iki ülke arasında geçen yıl 5,6 milyar dolar olan ticaret hacminin ortak çabalarla 10 milyar dolara çıkarılabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Lideri İbrahim Kalın, İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi Hasan Doğan ile Cumhurbaşkanlığı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

osmangaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu