Ekonomi

Eyyam-ı bahur gitti, Basra geldi.

Eyyam-ı bahur ve Afrika sıcağı yavaş yavaş ülkeyi terk ederken, bu kez Güneydoğu’dan gelen Basra sıcağı Türkiye’nin etkisi altına giriyor.

Güneydoğu Anadolu’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların 14 Ağustos’a kadar etkili olmaya devam edeceği iddia ediliyor. Diyarbakır Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü Meteoroloji Yüksek Mühendisi Hümeyra Betül Akgül, bölgede sıcaklıkların 2018’e kadar çıktığını söyledi. Diyarbakır 45, Şanlıurfa 44, Mardin 40, Batman 45, Siirt’ Şırnak’ta sıcaklığın 43 ve 40 derecelerde 43 dereceye ulaşacağını belirten Akgül, “Biz öyle düşünüyoruz. özellikle perşembe günü maksimum sıcaklıklara ulaşacağız.” söz konusu.

Güneydoğu Anadolu’da sıcaklıklar etkili

Güneydoğu’da beklenen sıcaklıkların Basra’dan kaynaklandığını belirten Akgül, “Daha önce Afrika sıcaklıkları Basra sıcaklıklarını tetiklerken, şimdi Afrika sıcaklarının etkisini kaybetmesiyle batı illerimizde bir soğuma yaşanıyor. Şu anda tüm sıcaklar Güneydoğu Anadolu Bölgemizde etkisini gösteriyor. Bu nedenle perşembe günü maksimum sıcaklıkları yaşayacağız. Perşembe gününden sonra kademeli bir düşüş bekliyoruz. Bu sıcaklıkların ayın 14’üne kadar devam edeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

“11-16 arası dışarı çıkmayın”

Hava sıcaklıklarının insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğine dikkat çeken Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, vatandaşları uyardı. Vatandaşları 11.00 ile 16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyaran Şenyiğit, şunları söyledi: “Ağustos ayının ilk haftasında etkisini gösteren Eyyam-ı bahur ve Afrika sıcakları halen geride kalmış olsa da bugünlerde görüyoruz. ki bu çok sıcak sıcaklıklar hala devam ediyor. Muhtemelen bu çok sıcaklar bir şekilde bölgemizi ve ülkemizi etkileyecek. Bu dönemde korunma ile ilgili en değerli olay, öğleden sonra 11:00 ile 16:00 saatleri arasında dışarı çıkamamaktır. Özellikle yaşlı vatandaşlarımızın, hasta olanların ve tansiyon hastalığı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Bu sıcakta dışarı çıkıp fazla sıcağa maruz kalındığında beyin kanaması dahil her türlü sağlık sorunu ortaya çıkıyor.

senpazarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu