Ekonomi

AB ortak gaz alımı için teklif verdi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Avrupa’daki enerji şirketlerinin doğal gaz alımına ilişkin Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

Sefcovic, “Komisyonun bugün AB Enerji Platformu kapsamında ortak gaz alımı için ilk uluslararası ihaleyi açtığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum” ifadesini kullanarak, elektrik arz güvenliğini artırmayı hedeflediklerini ve yüksek gazla mücadele ettiklerini belirtti. Fiyat:% s.

Piyasa yansımasının olumlu ve cüretkar olduğunu kaydeden Sefcovic, bugüne kadar kurdukları gaz alım mekanizmasına 107 şirketin katıldığını söyledi.

77 şirket talepte bulundu

İlk ihalede Avrupa’dan 77 şirketin Mayıs 2024’e kadar toplam 11,6 milyar metreküp gaz alımı talep ettiğini kaydeden Sefcovic, bu tedbirin 2,8 milyar metreküpünün sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olduğunu söyledi.

Sefcovic, ilk ihale için 15 Mayıs’a kadar teklif verilebileceğini belirterek, tüm güvenilir uluslararası tedarikçileri ihaleye katılmaya davet etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı öncesinde AB yılda yaklaşık 400 milyar metreküp doğal gaz tüketiyordu. Rusya, AB’nin en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaydı ancak savaşla birlikte Rusya’dan Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı büyük ölçüde düştü ve bir elektrik krizi yaşanmaya başladı.

boyabatajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu