Haber

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell Hakkında Soruşturma Açıldı

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, depremdeki iletişim arızası nedeniyle lideri olduğu Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi.

Habertürk yazarı Kemal Öztürk, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, eski BTK Başkanı ve şu anda Türk Telekom’un Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Fatih Sayan ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı.

İlgili Makaleler

Depremde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisini veren Kemal Öztürk’ün Habertürk’teki yazısının ilgili bölümü:

‘Dün sarsıntının çöken halkasını yazdım. Arama kurtarma çalışmalarının ve yardım çalışmalarının afet bölgesindeki GSM şirketlerinin beceriksizliği nedeniyle nasıl sekteye uğradığını yazıda detaylı bir şekilde anlattım. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone bu işten sorumlu. Yeterince altyapı yatırımı yapmadılar, depreme hazırlık yapmadılar, krizi yönetemediler. Tüm felaketlerde batan GSM şirketleri bu felakette de battı. Maraş’tan sağ kurtulan biri bana ‘Bu GSM şirketleri yüzünden birileri öldü’ dedi. Ancak bu şirketler tek başına sorumlu değildir. Bunları hem teknik, hem ticari hem de jenerik olarak denetleyen bir kurum var. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK). Görevini yerine getirmedi ve teftişleri sonuçsuz kaldı. Bu kurum Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlıdır. Görünüşe göre bakanlık üzerine düşeni yapmadı. Bakan Yardımcısı ve eski BTK Genel Başkanı Ömer Fatih Sayan bu mektupla ilgili olarak dün akşam beni aradı. Biz eski iş arkadaşıyız. O yüzden aramızdaki diyalog farklıydı. Afet bölgesindeki vatandaşların tüm öfkesini ve yansımasını kendisine ilettim. Rezaleti daha detaylı anlattım. Çoğu dediğimi anladı. Durumun farkında olduklarını söyledi. 14 Şubat 2023’te üç GSM şirketi hakkında soruşturma başlatıldığını ve gerekli işlemin yapılacağını söyledi. ben de takip edeceğim Fatih Sayan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Türk Telekom’a bakalım nasıl bir ceza verilecek’ dedi.

Kaynak: Habertürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu