Haber

Parlamento, İsrail’deki tartışmalı yargı reformuna karşı gösterilerin odak noktası oldu

İsrail’de Benjamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı Batı Kudüs’te İsrail Meclisi önünde düzenlenen gösteriye 100 bin kişinin katıldığı bildirildi.

İsrail’de yargının yetkilerini sınırlayan Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı reformuna karşı protestolar 13. haftasına hızlı başladı.

Netanyahu’nun yargı düzenlemesinin askıya alınması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden almasıyla gece geç saatlere kadar devam eden protestoların ardından bugün İsrail genelinde farklı meslek grupları greve gitti.

Ülkenin birçok yerinde sivil itaatsizlik eylemleri ve protestolar düzenlendi.

Gösterilerin odak noktası Batı Kudüs’teki İsrail Meclisi idi. Meclis önünde düzenlenen kitlesel gösteriye katılmak için ülkenin dört bir yanından binlerce protestocu tren ve otobüsle Batı Kudüs’e akın etti.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre Meclis çevresinde yaklaşık 100 bin kişi toplandı. İsrail polisi, Parlamento’ya giden yollarda geniş güvenlik önlemi aldı.

Göstericilere İsrail bayrakları, pankartlar, pankartlar ve Netanyahu hükümetini eleştiren pankartlar taşıyan bandolar eşlik etti. Göstericiler “Demokrasi” ve “Utanç” gibi sloganlar attı.

Yaklaşık 1000 kişilik grup merkezde Batı Kudüs’e giriş çıkışı sağlayan yolu trafiğe kapattı. İsrail polisi göstericileri alandan uzaklaştırırken taraflar arasında zaman zaman çatışma çıktı. Polis, kısa süre sonra yolu yeniden trafiğe açtı.

İsrail polisi, Meclis çevresinde Filistin bayrağı taşıyan kümeye de müdahale etti; en az üç kişiyi gözaltına aldı.

Batı Kudüs’ün yanı sıra Tel Aviv, Hayfa ve Birussebi kentleri başta olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde protestolar düzenlendi. Tel Aviv’deki merkezi Ayalon otoyolundaki protestocular bir süre yolu trafiğe kapattı.

İsrail’in en büyük işçi sendikası hastadrut, Netanyahu’nun anlaşmayı durdurduğunu açıklamaması halinde en kısa sürede genel greve gidileceğini açıklamıştı. Ülkenin en büyük uluslararası havalimanı olan Ben Gurion’da başlatılan grev nedeniyle uçuşlar durduruldu.

Ülkede sağlık sektörü de hükümetin yargı düzenlemesini durdurmaması halinde iş bırakma kararı alacağını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı düzenlemesinin askıya alındığını bir basın açıklaması yaparak duyuracağı belirtilirken, İsrail medyası Netanyahu’nun koalisyon ortaklarından gelen tepkiler nedeniyle bu açıklamayı ertelediğine dikkat çekti.

Koalisyon yanlısı sağcı kümelerden “karşı gösteriler” bekleniyor

Yargı düzenlemesinin protesto edildiği gösterilere karşılık sağcı iktidar yanlılarından ‘karşı gösteri’ davetleri geldi.

Koalisyon ortağı aşırı sağcı Dini Siyonizm partisinin önde gelen 17 hahamları, yandaşlarını yargı düzenlemesini desteklemek için protesto etmeye çağırdı.

Dini Siyonizm partisi genel başkanı ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de “yargı reformunun hiçbir şekilde durdurulamayacağını” belirterek, yandaşlarından bu akşam Meclis önünde hükümete destek için gösteriler düzenlemelerini istedi.

Koalisyon yanlılarını “seferber olmaya” davet eden Smotrich, “Ben orada olacağım, siz de gelin. Oylarımızı ve ülkemizi çaldıramayız” dedi. sözlerini kullandı.

Hükümet yanlısı ve aralarında şiddet içeren hareketleriyle tanınan aşırı sağcı “La-Familia” örgütünün de bulunduğu muhaliflerinin ilk kez Batı Kudüs ve Tel Aviv’de eş zamanlı olarak kitlesel gösteriler düzenlemeye karar vermesi güvenlik kaygılarını artırdı.

İsrail polisi, hükümeti destekleyen aşırı sağcı protestocuların yargı düzenlemesine karşı çıkan göstericilere karşı şiddet eylemlerine girişebileceği konusunda uyardı.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Ülke genelinde 13 haftadır onbinlerce İsrailli, hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar düzenliyor.

haber-balya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu